pipragaasi kasutamine silma

Pipragaasi kasutamine lähivõitluses

Piprasprei balloone on erinevaid, mõned lasevad toimeaine välja udupilvena (gaasid, fog), mõned sirge vedeliku joana (juga, jet). See artikkel on eelkõige joa-ballooni kasutamisest. Allpool saab tellida nii juga kui gaas-pihustusega pipragaasi ballooni, kui ei tea kumba, siis eelista juga.

Gaas lendub ruumis/õhus kiiremini/rohkem laiali.
Juga saab seevastu ohutumalt ja täpsemalt kasutada kinnises ruumis või sõidukis.
Joaga saab agressor kontsentreerituma koguse toimeainet näkku kui gaasiga.

 1. Distants peaks olema vähemalt 1 meeter – et pritsmed tagasi ei põrkaks ja et sa oleksid agressori haaramisraadiusest väljas. Juga võib lennata umbes 5 meetri kaugusele olenevalt ballooni jäänud survest. Iga kasutamisega surve natuke väheneb. Talvel kui balloon on külmas olnud võib ka surve olla väiksem.
 2. Kasutamisel jälgi, et tuul sulle gaasi näkku tagasi ei löö.
 3. Juga sihi silmadesse/kulmudesse/laubale. Laubalt voolab ikka silmadesse. Kui ei saa, siis rinnale – sealt võib osakesi silma lenduda.
 4. Gaas lase otse näkku nii et agressor ei saa lihtsa käeliigutusega sind eemale lükata.

Liikuvas sõidukis kasutamise (nt bussis reisijana, autos kõrvalistujana) puhul on oht, et gaasitada saab ka juht, kes võib linnakiirusel ohtlikku avarii teha.

Kui sul balloon sai tühjaks, siis agressor ei pruugi seda teada. Tühja ballooniga bluffimine võib mõnikord vajalik taktika olla.

Isegi kui sul on “arvestatavad lähivõitluse oskused”, et ennast rünnaku puhul kaitsta, siis alati võib leiduda keegi, kes on sinust osavam, suurem ja nutikam. Nende vastu aitab ka kaval ja oskuslik gaasi kasutamine. Eriti mitme ründaja puhul.

Paremaks laskeulatuse mõistmiseks saab nt metsas harjutada täpsust puude pihta.
Üldiselt on üks balloon mõeldud ühekordseks kasutamiseks kuna iga lasuga surve alaneb ja avaots saab toimeainega kokku, mis võib sõrmedele sattuda.

Pipragaas lähivõitluses

Siin kirjeldatud võtted võivad nõuda mõningat lähivõitlussuutlikust.

 1. Kui juga ei läinud agressorile näkku ja sul sai aine otsa, siis tõmba sõrmega üle ava-otsa ja hõõru see talle sõrmega silma.

  pipragaas enesekaitse
  “Piprasõrmede” tehnikate kasutamine tugevama vastase vastu.
 2. Samal põhimõttel saab piprajuga kaltsule (või paksule riidest kindale lasta, millel latekskinnas all), et neutraliseerida agressor surudes talle kaltsuga silmadesse selja tagant alt üles, et kalts lükkaks silmalaud lahti. Piisab hetkelisest kokkupuutest silma limaskestaga. NB! Ära jää isikut kaltsuga lämmatama.
  See tehnika võib sobida ööklubide klienditeenindajatele-turvateenistusele äärmisel vajadusel rahvarohkes kohas agressiivse isiku eemaldamiseks.
 3. Kui pead pipragaasi kasutama olles agressori haardes: laskmise ajal pööra enda pea eemale. Abiks tulevad ka (päikese-)prillid ja mitte sissehingamine laskmise ajal.
 4. Kui sul balloon on kotis või paksu jope taskus võid kaaluda ka järgmist võtet (ainult jugaspreiga):
  lased salaja juga koti/tasku põhja ja hõõrud sõrmedesse ja lööd agressorile hõõrudes sõrmed silma. Võid proovida ka kindaga või kaltsuga kui on oht, et see kukub käest. Sõrmed nii lihtsalt käest ei kuku 🙂 Seda tehnikat võib vaja minna bussis, klubis või muus rahvarohkes kohas, kus inimesed on külg-külje kõrval.
 5. Eelmise tehnika alternatiiv: Äärmisel vajadusel saad lasta jugaspreid ka enda pükste taskusse kui siis lase kindlasti reie välimisele poolele, sest kui endale jalgevahele lased, siis on ai-ai 🙂 . Esimesel võimalusel pead püksid vahetama kuna OC hakkab imenduma. Mingis osas jääb tulitav ärritus nahale alles mõneks ajaks.
 6. Kui oled hääletajana ohus liikuvas sõidukis, siis lase juhile gaasi hetkel kui ta peatub liiklusolude tõttu (olles eelnevalt jälginud kust käib kesklukustus).

Alternatiivseid tehnikaid

 1. Kui oled ballooni tühjaks lasknud, saad sellega agressori suunas visata või teda lüüa sellega (vt kubotani tehnikad; 50ml balloon sobib selleks paremini kui 40ml balloon kuna on pikem ja haare parem). Jälgi, et lüües hoiaksid pihustusava endast eemale, et vältida juhuslikku laskmist.
 2. Maadluse puhul võid pihustusava otsaga talle kapsaitsiini otse silma suruda või ballooni talle suhu toppida – it ain’t over till it’s over 🙂
 3. Diversioonid ballooniga ohu keskkonnas: lõkkesse, pliidi peale, radiaatori peale, mikrolaineahju.
  Agressorid sõidukis: gaasi auto õhu sissetõmbe avasse, akna/ukse vahelt sisse.
  Agressorid korteris: lahtisest aknast/uksest pikk juga sisse lasta.
 4. Pipragaasid ja piprajoad on mittesüttivad. Osaliselt saab pipragaasi asemel kasutada deodorante (kui oled südamehaige või astmaatik) kuid siis tuleb gaas otse ninna/silmadesse lasta. Pipragaasi ärritus on astmaatikule suurem oht kui deodorant. Mõned kannavad käekotis väikest deodoranti ja välgumihklit, ilma võitlusoskuseta see ei pruugi päästa.

Kui peab tööalaselt tihti gaasi kasutama, siis võiksid kaitseprillid, mis katavad ka silmade ümbruse ära, et nt laubalt OC ei voolaks silma.

Enesekaitse pipragaasi vastu

Kui keegi hakkab gaasiballooni sinu poole suunama ründamiseks ja siis tõrju see rünne enesekaitse lähivõitlusega (kui oskad).

Kui keegi suunab sinu suunas ballooni kaugemalt kui 2m, siis see võib olla gaas- või jugapihusti. Kuna jugapihusti on ohtlikum, siis ootame seda:
sulge silmad, pööra pea eemale, varja nägu (gaasi suunas) kätega/kapuutsiga/kotiga;
pööra ümber ja põgene vähemalt 20 meetri kaugusele kui näed kuhu jooksed.
Kõige parem on proovida kogu joa eest kõrvale põigata kuna riietelt satub see kergelt sulle näkku; samal ajal katad kogu küünarnukist kõverdatud käega lauba ja silmad.

Hea kui sul on prillid ja nokamüts. Nokamüts ei lase joal lennata laubale, kus ta hakkab edasi silmadesse voolama.

Kui saad joaga pihta ja toimeaine niidab sind maha, siis ära katsu oma nägu vaid kaitse oma nägu.
Kui oli üks ründaja ja said temast haarata, siis parim taktika on pugeda talle seljataha kägistushaardesse, tõmmata käega üle enda gaasitatud näo-ala ja see talle ka silmadesse hõõruda.
Sõltuvalt ründaja eesmärgist oled paljuski tema meelevallas. Kui ta tahab sinult ainult  vara röövida siis on väga hästi läinud. Sest kui ta soovib sind läbi peksta või on ründajaid suisa mitu, siis oled väga kehvas olukorras, mida oleks võinud ennetada ainult toimuva jälgimine.
Parim taktika võib olla silmi pilgutuste kaupa avada ja proovida põgeneda nii, et näed kuhu jooksed.

Telli pipragaas siit.

Loe ka: Pipragaas: ohutus, seadused & esmaabi

Tasuta kuukiri uutest artiklitest
Mitte sagedamini kui 1 kord kuus.