pipragaas seadused esmaabi

Pipragaas: ohutus, seadused & esmaabi

Ohutus:

 1. Balloon on rõhu all, mis survega purunedes võib põhjustada plahvatuse koos kogu toimeaine korraga vallandumisega.
 2. Hoida temperatuuril alla 50 Celsiuse.
 3. Mitte visata küttekoldesse või jätta päikese kätte.
 4. Vältida ballooni mehhaanilist purunemist.
 5. Hoida lastele kättesaamatus kohas.
 6. Korgi osa tugeva muljumise puhul võib see puruneda ja pipragaas hakata lekkima.
 7. Pipragaas põhjustab tugevat limaskesta ärritust – võib olla eluohtlik südame või hingamisteede haigustega inimestele. Vältida kasutamist vanurite, rasedate, astmaatikute, südamehaigete ja imikute juuresolekul.
 8. Võib ärrituse ajal halvendada/moonutada kuulmist (nina-neel turse puhul) – isik ei pruugi vahet teha, kes talle midagi rääkis.
 9. Hingamisteede ärritus võib põhjustada hapnikupuudust, mis omakorda võib põhjustada inimesel paanikat, mis võib põhjustada ettearvamatut käitumist, nt jookseb pimesi ja vigastab ennast kukkudes ohtlikult. Hapnikupuudusest võib inimene ka minestada, vigastada ennast kukkudes ja on oht mehhaanilisele lämbumisele kui keha jääb hingamist pärssivasse asendisse.
 10. Kõige suurem oht kasutajale on see, et ta võib ise saada enda lastud OC’ga pihta tuulega või tekkinud rüseluse käigus.
 11. Enneta ballooni nupule tahtmatut vajutamist. Osta nupukaitsega balloon.

pipragaasi nupukaitse

Peale piprasprei kasutamist jääb ava otsale natuke OC vedelikku, kui sõrmedega sellest üle tõmbad ja pärast nt kogemata silmi hõõrud või tualetti lähed, siis saad ise ka laksu kätte 🙂

Pipragaas seaduslikust poolest

Vastavalt Relvaseaduse §18 (RelvS; 01nov2016) on gaasipihusti piiramata tsiviilkäibega relv ja seda ei tohi soetada, omada, vallata, kanda, hoida ega edasi toimetada alla 18-aastane isik.

RelvS §10 lg 1: Relvavaldaja on kohustatud viivitamata teatama politseile relva käitlemisest või kasutamisest, kui relva käitlemise või kasutamisega on põhjustatud isiku surm või tekitatud isikule tervisekahjustus või varaline kahju. Seega, peale gaasitamist eemaldu ohutusse kaugusesse ja helista 112 kui isik jäi abitult maha.

RelvS §28: Relva kasutamisel ei tohi rikkuda teiste isikute õigusi ega avalikku korda. Seega, kasutada ainult enesekaitseks. Seadusliku aluseta kasutamine avalikus kohas on avaliku korra rikkumine (KarS§ 262) kui sellega häiriti vähemalt ühte teist isikut.

Kindlasti loe ka: enesekaitse ja hädakaitse seadustes.

Pipragaas & esmaabi

Kasutades agressori vastu välioludes:
Kohe peale kasutamist (võimalusel) juhenda ta paigali seisma/istuma, et ta ennast pimesi ei vigastaks, käsi tal rahuneda ja küsi, kas ta soovib kiirabi (sellega sa annad talle mõista, et sa ei ründa teda rohkem ja ta saab rahuneda mingil määral). Hoia vähemalt 2 meetrit distantsi ja enda liikumistee vaba juhuks kui agressor peaks proovima sulle “peale joosta”. Lähivõitlusel gaasitada saanud isikuga saad suure tõenäosusega ise ka toimeainega kokku. Lisaks on silmad kinni maadeldes tal suur motivatsioon sind vastu ennast tõmmata.
Suuna ta seina/tooli juurde, et tal oleks kindel toetuspunkt. Südame- või kopsuhaiguste puhul kutsu talle ise kiirabi.
Ära luba tal gaasitatud näoala puutuda, et vältida sissehõõrumist. Patsient viia õue värske/külma õhu kätte – kergendab hingamist ja leevendab tulitust. Võimalusel hoida järelvalve all.
Läätsed eemaldada.
Patsiendi nahalt ja riietelt võib lenduda piiskasid ümbritsevatele inimestele.
Kiirabil võib olla võimalus kasutada piprasprei neutralisaatorit.

Kui said ise:
Jää rahulikuks. Lase endale kiirabi kutsuda või külma dušši alla viia. (Linnatingimustes võivad asja ära ajada ka autode käsipesulad.) Leevendavat efekti võib anda ka piim või muu külm piimatoode.
Mitte mingil juhul ära kasuta õlisid ega kreeme.
Lõpuks peaksid ikkagi jõudma külma dušši alla, kus saab kasutada suunatavat dušši (voolikuga). Eemalda gaasiga koos olevad riided. Loputa jooksva külma vee all gaasitada saanud näo-osa, jälgi et loputusvesi ei voolaks mujale edasi vaid näonahalt otse maha, muidu levitad naha-ärrituse edasi vee kaudu. Külma veega loputamise eesmärk on toimeaine osad nahalt ära uhtuda. Vedelseebiga võid õrnalt näonahalt ainet maha loputada. Loputa veega ka lahtiseid silmi kordamööda. Proovi rahulikult hingata ja pilguta silmi, et tekiks rohkem pisaravedelikku. Peale loputust võib sul parem olla õues värske/külma õhu käes mõnda aega.

Pipragaasi ostmine.

Loe ka: Pipragaasi kasutamine lähivõitluses

Tasuta kuukiri uutest artiklitest
Mitte sagedamini kui 1 kord kuus.